راپل به چه معناست؟

کلمه راپل چیست؟

کلمه راپل یا rappel واژه ای فرنگی می باشد که به معنای نقاط غیر قابل دسترس است. راپل به معتی بازیابی است اما در واقع راپلکاری یک تکنیک کاملا حرفه ای و تخصصی به شمار می آِید. راپل واژه ای فرانسوی است به معنای فرود از ارتفاعات به شکل بالا به پایین است.

راپل چیست؟

 

انواع روش های کار در ارتفاع و راپل کاری

راپلکاری به ۲ صورت انجام میشود راپل استفاده از طناب برای پایین آمدن از ارتفاعات نیز میباشد.

 1. راپلکاری ورزشی
 2. راپلکاری صنعتی

از روش راپل صنعتی برای اجرای خدماتی همچون نماشویی ساختمان و پیچ و رولپلاک نما استفاده می کنند که بسیار ایمن تر از داربست و کلایمر می باشد.

در روش راپل صنعتی خدمات بسیار دیگری همچون نقاشی نمای ساختمان و یا آب بندی نمای ساختمان و همچنین نورپردازی نمای ساختمان هم قابل اجرا می باشد.

راپل چیست؟

راپل

با تکنیک راپلکاری چه خدماتی قابل اجرا می باشد؟

از این تکنیک فوق تخصصی در زمینه های مختلفی استفاده می شود که در این بند از نوشته به خدمات قابل اجرا در نمای ساختمان با استفاده از دسترسی طناب خواهیم پرداخت.

در حال حاضر سه خدمات بیشترین درخواست و تقاضا به صورت راپل کاری را دارد که شامل:

می باشد این سه خدمات معرفی شده بسیار پر تقاضا می باشد و شخص اجرا کننده کار باید از تجربه و حرفه بسیار بالایی برخوردار باشد تا بتواند فرآیند اجرای کار را به درستی انجام دهند مخصوصا در اجرای خدمات شستشو و نظافت نمای بیرونی ساختمان که فشار بالای آب تعادل طناب کار را به هم میریزد و فرد راپلکار باید تعادل خود را با فشار آب حفظ کند.

از دیگر خدماتی که در این حوضه پر درآمد و تخخصی قابل انجام می باشد شامل موارد زیر می باشد:

 • آب بندی نمای ساختمان
 • نصب توری مرغی
 • نورپردازی نما
 • سیمان کاری نما
 • ایزوگام کاری نما

درآمد یک راپل کار یا طناب کار چقدر می باشد؟

معمولا یکی از سوالاتی که اکثریت افزاد پرس و جو می کنند این است که درآمد روزانه یا ماهانه یک راپل کار چقدر می باشد؟ در پاسخ بخ این سوال باید بگوییم که میزان درآمد هر طناب کار باتوجه به تجربه و حرفه ای او محاسبه می شود.اکثریت افرادی که در زمینه راپلکاری فعالیت میکنند درآمد بالایی نسبت به سایر شغل های دیگر دارند.

برای افراد تازه وارد حداقل حقوق بدون ابزار روزانه ۳۵۰ تومان و ماهانه ۱۰ میلیونو پانصد هزار تومان می باشد. و حقوق افرادی که در این زمینه با تجربه و حرفه ای می باشند حداقل حقوق روزاه ۵۵۰ و حقوق ماهانه معادل ۱۵ میلیون و پانصد هزار تومان می باشد. و حداکثر حقوق برای افراد حرفه ای روزانه یک میلیون و پانصد که حقوق ماهانه معادل ۴۵ میلیون تومان می باشد.

توجه نمایید که مواردی که ذکر شد حداقل حقوق راپل کاران بدون داشتن ابزار می باشد و در صورتی که فرد راپل کار دارای ابزار کامل طناب کاری باشد حقوق آن افزایش خواهد یافت.

مدت زمان یادگیری کار در ارتفاع و راپل کاری

یکی دیگر از سوالاتی که اکثریت افرادی که به دنبال یادگیری طناب کاری و کار در ارتفاع می باشند این است که مدت زمان یادگیری کار در ارتفاع با دسترسی طناب چقدر می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مدت یادگیری و حرفه ای شدن فرد بستگی به اراده و فعالیت خود دارد. و معمولا برای یادگیری و انجام کار در این حوضه حدودا یک الی دو سال زمان می برد.

البته باید توجه کرد که فرد کار آموز هرچه از اراده و توان بالایی برخوردار باشد و کار های لازم را به درستی انجام دهد زود تر از مدت زمان گفته شده به فعالیت کار در ارتفاع می پردازد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

مطلب پیشنهادی

ساختمان مناسب برای نماشویی چه ویژگی هایی دارد؟

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید. میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۳ رای

۴ دیدگاه

 1. بنیامین ابراهیمی

  اطلاعات بسیار جامع و کاملی بود ممنون?

 2. امیراحمدی

  با سلام کار با راپل محدودیت ارتفاع نداره…؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *